Procedura uproszczona, miejsca uznane, czasowe składowanie towarów
Zgodnie z artykułem 139 ust. 1 Unijnego Kodeksu Celnego (UKC), towary przywiezione na obszar celny Unii Europejskiej muszą zostać przedstawione organom celnym. Termin przedstawienie oznacza powiadomienie organów celnych o przybyciu towarów do urzędu celnego lub innego miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organy celne, a także o dostępności towarów do kontroli celnych.
Miejsca przedstawienia towarów
Przedstawienie towarów organom celnym może odbywać się w następujących miejscach:
- w urzędzie celnym – w tradycyjnym punkcie odprawy celnej. Zdecydowanym minusem takiego rozwiązania jest konieczność przeprowadzenia odprawy celnej w godzinach pracy urzędników, w przypadku transportu przywiezionego wieczorem lub w nocy wiąże się to z koniecznością oczekiwania do rana, do godziny otwarcia urzędu
- w miejscu uznanym przez organ celny
- w miejscu wyznaczonym przez organ celny
- w wolnym obszarze celnym.
Czasowe składowanie towarów
Towary sprowadzone z krajów trzecich do Unii Europejskiej mogą być czasowo składowane w magazynach czasowego składowania. W wyjątkowych przypadkach towary mogą być przechowywane w innych miejscach wyznaczonych lub uznanych przez organy celne. Czas składowania towarów w takich miejscach może wynosić do 3 dni, a w przypadku podmiotów posiadających status AEO (status Upoważnionego Przedsiębiorcy) – do 6 dni. Po tym czasie towary muszą zostać bezwzględnie zgłoszone do procedury celnej lub powrócić do kraju wysyłki.
Logmaster posiada ten status. Nasza firma w 2012 roku uzyskała status upoważnionego przedsiębiorcy (AEO), który jest potwierdzeniem wiarygodność i najwyższych standardów usług. Status AEO zapewnia klientom agencji celnej wiele przywilejów, takich jak: mniejsza liczba kontroli celnych, priorytet w przypadku ich przeprowadzania czy możliwość odprawy poza standardowymi godzinami pracy organów celnych.
Gdy przedsiębiorcy chcą odroczyć płatności celno-podatkowe mogą skorzystać ze składów celnych – wydzielonych magazynów, zatwierdzonych przez organy celno-skarbowe i będących pod ich dozorem. Składy celne stanowią ogniwo pośrednie w reeksporcie towarów sprowadzanych z państw trzecich i przeznaczonych do powrotnego wywozu – pełnią funkcję reeksportową. Za przechowywanie towarów nieunijnych w magazynie czasowego składowania prowadzonym przez organ celny pobiera się opłatę w wysokości 2% wartości celnej towaru za pierwszy rozpoczęty miesiąc, a za każdy rozpoczęty następny miesiąc – w wysokości 1% wartości celnej towaru.
Miejsca uznane do odprawy celnej
Miejsce uznane to miejsce, które zostało wskazane przez organy celne jako odpowiednie do przedstawienia towarów do odprawy celnej, bez konieczności udawania się do urzędu celnego. Miejsca uznane służą także do zakończenia procedur tranzytu (zarówno uproszczonego, jak i standardowego). Dodatkowo mogą pełnić funkcję miejsc przeładunkowych i krótkotrwałego składowania towarów.
Od chwili powiadomienia organów celnych o przybyciu towarów, aż po ich zgłoszenie do procedury celnej lub powrotnego wywozu – towary znajdują się w statusie czasowego składowania (tzw. „krótkotrwałego”, ze względu na krótki czas składowania).
Miejsce uznane pozwala na:
- zakończenie procedury tranzytu w uproszczeniu przez upoważnionego odbiorcę
- zakończenie procedury tranzytu standardowego (jeżeli organ celny uzna, że istnieją po temu szczególne okoliczności)
- przedstawienia i krótkotrwałego składowania towarów w miejscach przeznaczonych do tego celu a zlokalizowanych przy granicy.
Aby miejsce mogło zostać zakwalifikowane jako uznane, jego właściciel musi wykazać, że:
- ma siedzibę na obszarze celnym Unii
- posiada numer EORI
- zapewnia prawidłową realizację operacji
- składa zabezpieczenie zgodnie z art. 89 UKC
oraz gdy - organy celne mogą sprawować dozór celny bez konieczności stosowania środków administracyjnych, które są niewspółmierne do istniejącej potrzeby gospodarczej
- miejsce uznane nie jest wykorzystywane do prowadzenia sprzedaży detalicznej.
Korzyści z korzystania z usług operatora logistycznego świadczącego również usługi agencji celnej
Przedsiębiorcy, którzy zajmują się handlem zagranicznym, mogą zyskać znaczną przewagę, korzystając z usług operatorów logistycznych, którzy oferują również obsługę celną, takich jak Logmaster. Dzięki współpracy z agencją celno-logistyczną transport towarów i ich odprawa celna są realizowane w ramach jednej, kompleksowej usługi, co znacząco upraszcza procedury i skraca czas oczekiwania na odprawę.
Procedura uproszczona w imporcie towarów
W handlu międzynarodowym, przedsiębiorcy borykają się z licznymi obowiązkami celnymi i podatkowymi, szczególnie gdy handel odbywa się poza granicami Unii Europejskiej.
Zgłoszenia celne, zwłaszcza przy imporcie towarów spoza Unii Europejskiej, wymagają specjalistycznej wiedzy, znajomości skomplikowanych regulacji, takich jak obliczanie wartości celnej, ograniczeń taryfowych i pozataryfowych, reguły pochodzenia towarów czy stosowanie sankcji nałożonych przez Unię Europejską. Unijne przepisy oferują szereg ułatwień, które pomagają przedsiębiorcom w realizacji tych obowiązków – pozwalają na przeprowadzenie procedury uproszczonej.
Procedury uproszczone to zestaw rozwiązań, które pozwalają na szybsze przeprowadzenie odprawy celnej. W ostatnich latach ponad 60% odpraw dokonywanych było w Polsce w procedurze uproszczonej. Dzięki ich zastosowaniu przedsiębiorca może cieszyć się z następujących korzyści:
- szybszego zwolnienia środka transportu – odprawa celna w procedurze uproszczonej trwa krócej niż tradycyjna, zazwyczaj zajmuje nie więcej niż 30 minut od momentu zgłoszenia.
- krótszego czasu oczekiwania na wydanie towaru – dzięki czemu możliwe jest dysponowanie towarem jeszcze przed uiszczeniem należności celnych
- obniżenia kosztów transportu dzięki braku konieczności transportowania towarów do urzędów celnych
- możliwości odprawy eksportowej poza godzinami pracy urzędu celnego – eksporterzy nie muszą dostosowywać się do godzin pracy administracji celno-skarbowej
- zwiększenia wiarygodności wobec zagranicznych kontrahentów – korzystanie z procedur uproszczonych świadczy o profesjonalnym podejściu do odpraw celnych.
Standardowo procedur uproszczonych nie stosuje się w odniesieniu do alkoholu etylowego oraz paliw silnikowych. Zdarzają się jednak pewne wyjątki. Tak jak w przypadku firmy Logmaster, która posiada zezwolenie na obsługę alkoholi niskoprocentowych.
Zmiany w procedurach celnych. System AES/ECS2 PLUS
31 października 2024 roku weszły w życie zmiany w procedurze uproszczonej dla eksportu (a od 1 stycznia 2025 będą obowiązywać również w obsłudze importu) związane z wdrożeniem systemu AES/ECS2 PLUS oraz z zakończeniem okresu przejściowego dla pozwoleń na wpis do rejestru zgłaszającego w wywozie towarów. Zmiany obejmują m.in. wprowadzenie nowych wymagań dotyczących zakresu danych potrzebnych do powiadomienia o przedstawieniu (PWD) w przypadku przywozu oraz PWR w przypadku wywozu.
Wprowadzone zmiany dotyczą:
- braku możliwości stosowania procedury w miejscu uznanym w wywozie, zgodnie z zasadami obowiązującymi w okresie przejściowym
- zakresu danych wymaganych dla powiadomienia o przedstawieniu (PWD) w przywozie i (PWR) w wywozie
- zakresu i struktury danych wymaganych dla wpisu do rejestru zgłaszającego (w przywozie i wywozie). W związku ze zmianą zakresu i formatu danych w rejestrze zgłaszającego wymagane jest jego zatwierdzenie przez organ celno-skarbowy przed podjęciem przez zgłaszającego pierwszych czynności
- możliwości stosowania rejestrów tylko w formie elektronicznej
- zasad sprostowania wpisu do rejestru
- możliwości wnioskowania o zastosowanie preferencyjnej stawki celnej w ramach kontyngentów taryfowych zarządzanych zgodnie z kolejnością zgłoszeń
- możliwości zażądania przez organ w toku obsługi dokumentu PWD-S (powiadomienia o przedstawieniu) przekazania danych z wpisu do rejestru, które powinny zostać przekazane za pośrednictwem komunikatu ZC415DD
- zmian w zakresie obsługi oraz zakresu i formatu danych dla zgłoszeń uproszczonych
- braku możliwości stosowania zabezpieczeń pojedynczych w przypadku korzystania z wpisu do rejestru zgłaszającego oraz zgłoszenia uproszczonego.
W zakresie procedur uproszczonych (pozwolenia EIR, SDE, CCL krajowe) w systemie AIS/IMPORT PLUS walidacji podlegają w szczególności:
- numer pozwolenia
- status pozwolenia (aktywne, cofnięte, zawieszone)
- numer EORI posiadacza pozwolenia (posiadacz pozwolenia co do zasady musi być zgłaszającym – system waliduje powiązania)
- zgoda/brak zgody na zwolnienie z obowiązku powiadomienia o przedstawieniu (pozwolenie EIR)
- rodzaj procedur celnych
- rodzaj zgłoszenia (pozwolenie CCL krajowe)
- lokalizacja towaru – rodzaj lokalizacji, kwalifikator i identyfikacja lokalizacji (pozwolenia EIR, CCL krajowe)
- urząd celny właściwy do złożenia i obsługi komunikatów (pozwolenia EIR i CCL krajowe)
- urząd przedstawienia (pozwolenie CCL krajowe)
- termin na decyzję w zakresie zwolnienia towaru lub przeprowadzenia kontroli (pozwolenie EIR)
- termin na złożenie zgłoszenia uzupełniającego (pozwolenie SDE i EIR)
- inne dodatkowe ułatwienia przyznane w pozwoleniu, np. obsługa „po godzinach pracy urzędu”.
Jak się nie zgubić w gąszczu nowych regulacji celnych
Przedsiębiorcy zajmujący się handlem międzynarodowym powinni być zawsze świadomi dostępnych ułatwień i procedur, które pozwalają na efektywniejszą odprawę celną i szybszą realizację transakcji. Zrozumienie zasad dotyczących miejsc uznanych, procedur uproszczonych, a także zmian w przepisach celnych, pozwala na lepsze zarządzanie procesami importowymi i eksportowymi, co w dłuższej perspektywie przekłada się na oszczędności i większą konkurencyjność na rynku międzynarodowym.
Oczywiście trudno za wszystkimi zmianami nadążać. Dlatego warto do współpracy wybrać profesjonalną agencję celną, która ma duże doświadczenie i trzyma rękę na pulsie.
Nasza firma Logmaster działa na rynku usług logistycznych od ponad 30 lat. Jesteśmy firmą z okolic Warszawy, z wieloletnią tradycją i doświadczeniem w branży usług logistycznych i odpraw celnych. Oferujemy usługi najwyższej jakości, zapewniające naszym klientom minimalizację kosztów związanych z importem i eksportem towarów. Zatrudniamy pracowników posiadających szeroką wiedzę i doświadczenie w organizacji procesów logistycznych i obsłudze celnej. Nasze Agencje Celne znajdują się w dwóch lokalizacjach: Marki i Pruszków. Zapraszamy do kontaktu!
Kontakt:
Maciej Sałek
Tel: 600 905 405
Mail: maciej.salek@logmaster.pl